Olejek na rozstępy – wybierz naturalny!

Olejek na rozstępy to produkt, który robi obecnie dużą furorę w sieci. Tłoczony na zimno z naturalnych składników, z pewnością ma wiele zalet. Jednak czy olejki są na tyle silne, aby poradzić sobie z rozstępami? Sprawdźmy.

Olejek na rozstępy czy może pomócOlejek na rozstępy – czy może pomóc?

Czy olejek na rozstępy jest w stanie zredukować te zmiany lub im zapobiec? Wiele wskazuje na to, że tak. Z kosmetycznego punktu widzenia oleje to emolienty. Ich struktura jest zbliżona do lipidów naskórka. Dlatego wspomagają utrzymanie prawidłowej bariery lipidowej – a to właśnie ta warstwa dba o nawilżenie skóry i jej odpowiednią elastyczność. Nawilżona skóra lepiej broni się przed uszkodzeniami i sprawniej się goi.

Oleje ułatwiają też przeprowadzenie ujędrniających masaży. Nadają poślizg, upłynniający ruchy, co sprzyja lepszemu ukrwieniu skóry i przyśpiesza procesy regeneracyjne.

Poszczególne olejki mogą posiadać też inne, unikalne właściwości, dzięki którym będą zmniejszać widoczność rozstępów. Warto przyjrzeć się chociażby olejom wymienionym w poniższej tabeli.

Olej kokosowy Olej kokosowy na rozstępy okazuje się skuteczny, ponieważ doskonale nawilża. Regularne smarowanie skóry tym olejem może zatrzymać proces powstawania nowych rozstępów. Ponadto olej kokosowy świetnie regeneruje, pomagając przywrócić skórze jednolity wygląd.
Olej ze słodkich migdałów Olej migdałowy uelastycznia i nawilża skórę, dlatego może przeciwdziałać rozstępom. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu dobrze radzi sobie także z już powstałymi zmianami.
Olej z pestek winogron Silnie stymuluje uszkodzone komórki do regeneracji. Z tego powodu używany jest także na zmarszczki. Stanowi źródło witaminy E, która zwiększa nawilżenie skóry i przyspiesza gojenie.

Kiedy warto stosować olejek na rozstępy?

Odpowiednim momentem, aby włączyć olejek na rozstępy do swojej pielęgnacji, jest moment zauważenia świeżych zmian skórnych. Jeśli różowe rozstępy zaczną blednąć, coraz trudniej będzie je usunąć domowymi sposobami. W przypadku zmian starych i już utrwalonych jest to właściwie niemożliwe.

Dobrze jest też postępować zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego oliwka na rozstępy w ciąży od początku powinna być nieodłącznym elementem pielęgnacji. Dzięki profilaktyce zminimalizujemy ryzyko rozstępów.

Oliwka na rozstępy w ciąży – którą wybrać?

Oliwka na rozstępy w ciąży jest polecana kobietom, które chcą zachować swoją skórę w dobrym stanie. Przyszłe mamy czasem obawiają się stosowania kosmetyków, martwiąc się, że mogłyby zaszkodzić dziecku. Na szczęście na rynku kosmetycznym istnieje całkiem sporo produktów, które mogą być używane przez kobiety ciężarne. Najwartościowsze są całkowicie naturalne oliwki, zawierające na przykład olej migdałowy oraz witaminę E. Taka oliwka doskonale przygotuje skórę na rozciąganie, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko pojawienia niechcianych prążków.

Olejek na rozstępy, a może krem?

Olejek na rozstępy nie jest oczywiście jedynym preparatem, którym warto się zainteresować w walce z rozstępami. Tym którym olejowa konsystencja nie przypada do gustu lub chcą wzmocnić działanie olejku, polecane są kremy przeciwko rozstępom.

W dobrym kremie na rozstępy może się znaleźć nawet więcej wartościowych składników aktywnych, niż w olejku, dzięki czemu jego działanie będzie jeszcze lepsze. Aby wybrać skuteczny produkt, należy koniecznie czytać składy kosmetyków przed ich zakupem i szukać odpowiednich składników – najlepiej naturalnych.

Kolagen na rozstępy – warto stosować?

Czy warto postawić na kolagen na rozstępy? Wiadomo, że nieestetyczne prążki są spowodowane zerwaniem w skórze włókien kolagenowych oraz niedostateczną syntezą kolagenu. Mogłoby się więc wydawać, że dostarczenie skórze budulcowego składnika pozwoli odbudować uszkodzone włókna i pomoże pozbyć się wprawiających w kompleksy śladów. Jak jest w rzeczywistości?

Kolagen nie sprawi w magiczny sposób, że rozstępy znikną. Jest zbyt dużą cząsteczką, by przedostać się w głębsze warstwy skóry i wypełnić jej ubytki. Jedynie podany iniekcyjnie w zabiegu mezoterapii igłowej mógłby wygładzić powierzchnię skóry.

Aby więc mieć pewność, że krem na rozstępy pomoże, warto w nim szukać składników innych niż kolagen. Do najskuteczniejszych należą:

  • ekstrakt z żeń-szenia właściwego – jest to składnik o silnych właściwościach regenerujących. Pobudza odnowę włókien kolagenowych i poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona,
  • ekstrakt z kociego pazura – ten pochodzący z amazońskiej dżungli składnik dawniej wykorzystywano do przyśpieszania gojenia ran. Został doceniony również przez współczesną kosmetologię, gdyż świetnie wspomaga walkę z rozstępami i innymi problemami skórnymi,
  • ekstrakt ze świecznicy groniastej – zawiera substancje, które mają niezwykłą zdolność do hamowania działania enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki temu, że ekstrakt zwiększa poziom kolagenu i elastyny, skóra staje się jędrniejsza i odporniejsza na rozciąganie.

Te wyjątkowe składniki, jak i kilka innych, równie cennych, znajdziesz w kremach Strialys i Lanimes. Są to kremy ukierunkowane na walkę z rozstępami. Pomagają zapobiegać tym zmianom, dlatego mogą być stosowane profilaktycznie. Przyczyniają się również do poprawy kondycji skóry, na której rozstępy już się pojawiły.

Dobre kremy i olejki są w stanie zredukować rozstępy, jednak kluczem do sukcesu jest regularna aplikacja. Bez niej nie będzie efektów, ponieważ tylko systematyczne dostarczanie składników oraz oddziaływanie na skórę poprzez masaż pozwoli pozbyć się rozstępów. Ważne jest również działanie na jak najwcześniejszym etapie, od razu jak rozstępy się pojawią lub nawet profilaktycznie.

Podsumowanie

Olejek na rozstępy nawilży i uelastyczni skórę, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na rozstępy. Wpłynie również korzystnie na jej regenerację, jeśli rozstępy już się pojawiły. Olejek można wybrać według indywidualnych preferencji. Ważne jednak jest to, aby był naturalny i posiadał bogaty skład, który odżywi uszkodzoną skórę i pozwoli uporać się z nieestetycznymi prążkami.


Bibliografia:

1. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
2. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry. Przegl Dermatol 2009, 96, 205–210
3. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016
4. Pisarski T., Skrzypczak J.: Zmiany ciążowe w organizmie kobiety. [w:] Położnictwo i ginekologia. T. Pisarski (red.). PZWL, Warszawa 2001
5. Góra J.: Witaminy w kosmetykach. Cz. 1. Pol J Cosmetol 1998

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *