Zioła na uspokojenie to dobry wybór szczególnie dla tych osób, które ogólnie są nadpobudliwe i nerwowe. Pite regularnie jako napar, przygotowany z mieszaki odpowiednio skomponowanych ziół, są w stanie ukoić skołatane nerwy. Jakie to zioła na uspokojenie są najlepsze, gdzie ich szukać i jak je przygotowywać? Dowiesz się więcej, czytając nasz artykuł.
Zioła na uspokojenie – ranking mieszanek
Jeśli nie wiesz, które zioła na uspokojenie wybrać, my przedstawimy Ci ranking najlepszych specjalnie dobranych mieszanek ziołowych.
spis treści
- I Miejsce Lorem Vit – Uspokojenie
- II Miejsce Zielarnia Suwalska – Nerwica
- III Miejsce Zielarnia Warmińska – Kojąca Nerwy
- IV Miejsce Zioła Klimuszki na nerwicę serca
- V Miejsce Manu Tea
- VI Miejsce Kombinat Konopny – zioła na dobry nastrój
- VII Miejsce NatVita – Ashwaganda
- VIII Miejsce Tastea Heaven Selene – herbata ziołowa uspokajająca
Ranking ziół na uspokojenie
Ocena: 10/10Lorem Vit – UspokojenieMiejsce 1 |
|
---|---|
Najlepsze zioła na uspokojenie to Lorem Vit – Uspokojenie, ponieważ zawierają w składzie: liść melisy lekarskiej, koszyczek rumianku pospolitego, kwiat lawendy wąskolistnej, korzeń różeńca górskiego. Są to świetnie skomponowane zioła, które skutecznie wyciszają, ale dają też energię do działania. Ponadto zwiększają odporność na stres i działają antyoksydacyjnie.
Zalety:
|
|
Ocena: 8/10Zielarnia Suwalska – NerwicaMiejsce 2 |
|
Dobre zioła na uspokojenie to także te z Zielarni Suwalskiej – Nerwica. Znajdziemy w nich bardzo dużo cennych składników: korzeń arcydzięgla i tataraku, ziele marzanki, krwawnika i melisy, kłącze kozłka, szyszki chmielu, kwiat lawendy i wrzosu, liść mięty i rozmarynu. Dzięki tak bogatemu składowi, regularne picie naparów z mieszanki, powoduje wzmocnienie serca oraz układu nerwowego, skuteczne radzenie sobie ze stresem. Ponadto poszczególne składniki z mieszanki pomagają się uspokoić, wyciszyć, obniżyć ciśnienie tętnicze, szybciej zasnąć, niwelować nerwicę oraz arytmię serca. Jedną łyżkę stołową zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 30 minut. Pić 3 razy dziennie po szklance naparu.
Zalety:
|
|
Ocena: 7.5/10Zielarnia Warmińska – Kojąca NerwyMiejsce 3 |
|
Zielarnia Warmińska – Herbatka Kojąca Nerwy jest polecana szczególnie w stanach zdenerwowania i niepokoju. Znajdziemy tutaj korzeń: arcydzięgla, kozłka lekarskiego, lubczyku, mniszka lekarskiego. Kwiat: głogu, lawendy, rumianku pospolitego. A także miłorząb japoński oraz szyszki chmielu. Ziele: melisy, nawłoci, dziurawca, glistnika – w różnych proporcjach. Chmiel pomaga zachować spokój centralnego układu nerwowego. Melisa, chmiel, głóg, rumianek i lawenda pomagają obniżyć napięcie oraz się zrelaksować, a co za tym idzie lepiej spać. Miłorząb wspomaga funkcje poznawcze mózgu oraz mikrokrążenie krwi. Kozłek wspiera zdrowie psychiczne. Dziurawiec i arcydzięgiel wzmacniają organizm. 1 łyżkę mieszanki zalać 1szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na ok. 30 minut. Pić 3 razy dziennie, 20 minut przed posiłkiem.
Zalety:
|
|
Ocena: 7/10Zioła Klimuszki na nerwicę sercaMiejsce 4 |
|
Zioła Klimuszki – Nerwica Serca utaj mamy idealną kompozycję 11 ziół: Korzeń kozłka, Koszyczki rumianku, Kwiat lawendy, Kwiat tarniny, Kwiatostan głogu, Liść melisy, Liść mięty pieprzowej, Szyszka chmielu, Ziele macierzanki, Ziele serdecznika, Ziele pięciornika gęsiego. Przy tak bogatym składzie na pewno szybko można osiągnąć pożądany sukces. Zioła z mieszanki działają wyciszająco, łagodzą reakcje na bodźce zewnętrzne, ułatwiają spokojne zasypianie, regulują ciśnienie, przeciwdziałają pojawieniu się dodatkowych skurczy serca, indukowanych stresem, a mogących przekształcić się w stałą arytmię.
Zalety:
|
|
Ocena: 6.5/10Kombinat Konopny – Zioła na dobry nastrójMiejsce 5 |
|
Kombinat Konopny – Zioła na dobry nastrój to kapsułki zawierające trzy zioła w składzie: liść melisy lekarskiej, korzeń z kozłka lekarskiego i włókniste konopie siewne. Wpływają na uspokojenie, pomagają utrzymać pozytywny nastrój i równowagę emocjonalną. Konopie siewne mają działanie przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne. Poprawiają stan psychiczny przy depresji i nerwicy. Wspomagają też działanie układu nerwowego (zmniejszają jego zaburzenia, regenerują komórki nerwowe, przeciwdziałają neurodegradacji). Są także silnym przeciwutleniaczem, bo zwalczają wolne rodniki. Kozłek lekarski wspiera zachowanie dobrego samopoczucia, ponadto działa odprężająco. Melisa pomaga się zrelaksować oraz zmniejszyć uczucie rozdrażnienia czy napięcia, a także uspokaja, pomaga utrzymać pozytywny nastrój. 2 kapsułki należy zażywać 1 raz dziennie.
Zalety:
|
|
Ocena: 6/10Manu Tea – Spokojna noc i senMiejsce 6 |
|
W tej herbatce znajdziemy ciekawe składniki: liście truskawki, melisa, mięta pieprzowa, rumianek, listy červeného rybízu, kwiat pomarańczy, płatki róży, kwiaty wrzosu, lawenda, aromat. Napar ma wyjątkowo przyjemny do picia smak. 1 łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzącej wody. Do herbaty w czajniku dodać 1 łyżeczkę więcej. Zaparzać pod przykryciem przez 8-10 minut, po czym odcedzić.
Zalety:
|
|
Ocena: 5.5/10Everest AyurvedaMiejsce 7 |
|
Pod siódemką mamy kapsułki Everest Ayurveda z czystego ashwagandhu, czyli tzw. indyjski żeń-szeń, który ma działanie antydepresyjne i antystresowe, przez jednoczesne regulowanie układu hormonalnego. Dodatkowo zwiększają koncentrację, wydolność fizyczną, wspomagają wątrobę oraz nerki. Należy stosować 1-3 kapsułki 3 razy na dobę.
Zalety:
|
|
Ocena: 5/10Tastea Heaven Selene – herbata ziołowa uspokajającaMiejsce 8 |
|
Pod tą pozycją znajdziemy zioła Tastea Heaven Selene zawiera mieszankę takich ziół, jak: rumianek, dzika róża, mięta i kawałki jabłek. 1 łyżeczkę mieszanki wsyp do filiżanki, zalej gorącą lecz nie wrzącą wodą (90-80 stopni C) i zaparzaj ok. 5-10 minut. Napar możesz pić ciepły lub w postaci wystudzonego, orzeźwiającego napoju.
Zalety:
|
Opinie o mieszance ziołowej Lorem Vit – Uspokojenie z miejsca 1 naszego rankingu:
Piję systematycznie napary z Lorem Vit i naprawdę widzę znaczną poprawę. Już się tak nie denerwuję, lepiej też śpię w nocy, nie budzę się i szybciej zasypiam. Czuję, że mój układ nerwowy jest o wiele silniejszy – mówi pan Igor ze Stalowej Woli
Regularne picie herbatki Lorem Vit pomogło mi zapanować nad nerwami i spokojnie spać. Nie jestem już tak rozdygotana jak kiedyś. Sama się dziwię, że tak się wzmocniłam – mówi pani Aniela z Kosiny
Przy wyborze odpowiednich ziół na uspokojenie warto zwrócić uwagę na składniki. Ważne, aby mieszanka, którą kupimy zawierała zioła rzeczywiście wpływające pozytywnie na układ nerwowy. Jest to istotne, ponieważ im więcej dobrych ziół, tym lepszy efekt. Inaczej nie jesteśmy w stanie odpowiednio wpłynąć na uspokojenie – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Jakie zioła na uspokojenie – poradnik zakupowy
Dlaczego warto pic zioła na uspokojenie?
Zioła na uspokojenie są skuteczne i bezpieczne. Pomagają zmniejszyć napięcie nerwowe oraz się wyciszyć. Dodatkowo, niektóre z naparów ułatwiają zasypianie.
Jakie zioła na uspokojenie będą najlepsze?
Warto szukać takich ziół:
- Liść melisy – jest w stanie uspokoić i wyciszyć człowieka. Warto ją pić szczególnie przed snem. Ponadto wspiera pracę układu nerwowego, wspomaga układ trawienny.
- Koszyczek rumianku – zawiera flawonoidy, choliny i kumaryny, tj. substancje wspierające pracę układu nerwowego, niwelując również nerwobóle. Nadaje się przy stanach napięcia emocjonalnego i przy problemach trawiennych, bo przyspiesza trawienie i zapobiega nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego i skurczom żołądka.
- Kwiat lawendy – zawiera dużo olejków eterycznych, które oddziałują uspokajająco i relaksująco na organizm. Wpływają pozytywnie na układ nerwowy, łagodzą napięcie, wyciszając stany nerwicy. Ponadto kwiat lawendy relaksuje i ułatwia zasypianie. Napar wspomaga pracę układu pokarmowego, likwidując wzdęcia, kolki, czy zaparcia, pobudza też wydzielania soków żołądkowych.
- Korzeń różeńca górskiego – napar z korzenia różeńca ma działanie adaptogenne, wspiera układ nerwowy i wspomaga pracę mózgu, dzięki czemu skutecznie rozluźnia napięcie emocjonalne i łagodzi objawy nerwicy. Ponadto roślina ma pozytywny wpływ na pamięć. Regularnie pity napar z różeńca zwalcza przemęczenie, dodając energii i sił witalnych.
Zioła na stres – czy działają?
Odpowiednio dobrane zioła na stres potrafią ukoić skołatane nerwy, szczególnie wtedy, gdy są one stosowane nieco dłużej, przynoszą dobre efekty.
Dlaczego warto stosować mieszanki?
Nie jest łatwo uzyskać dobry efekt uspokojenia, pijąc tylko jedno zioło. Mieszanki zawierające dobrane odpowiednio liście, owoce, kwiaty, czy ziarna, w celu likwidowania jakiejś dolegliwości będą oddziaływać na siebie, a przez to ich działanie też się wzmocni. W ten sposób można szybko zapanować nad schorzeniem, które może dawać różnorakie objawy. Taka kompozycja ziołowa najczęściej nie wywołuje znaczących skutków ubocznych, chyba że ktoś ma uczulenie na dany składnik ziołowy, to jednak jest rzadkość.
LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA USPOKOJENIEKUP TERAZ
Podsumowanie
Wybierając odpowiednią dla siebie kompozycję ziołową, warto zwracać szczególną uwagę na ilość skutecznych składników, które rzeczywiście działają na uspokojenie i wyciszenie organizmu, niwelując także inne dolegliwości z tym związane, takie jak: problemy gastryczne, wysokie ciśnienie, skurcz żołądka, rozkojarzenie, roztrzęsienie, albo kołatanie czy nerwica serca. Ponadto należy zawsze dokładnie badać jakość mieszanki ziołowej. Dobrze żeby rośliny były duże i dawały się łatwo rozpoznać, dzięki temu wiemy co pijemy. To ewidentnie wpływa na jakość produktu. Ważne jest, aby cena była adekwatna do wielkości oraz zawartości opakowania. Są to główne kwestie na które trzeba zwrócić uwagę. Należy też czytać sposób zaparzania herbatek, bo niektóre z nich wymagają poświęcenia nieco więcej czasu, różnią się także częstotliwością spożywania naparów.
FAQ
1. Czy zioła na uspokojenie można stosować wieczorem, by poprawić jakość snu?
Tak, są to zioła, które pomagają się wyciszyć. Dobrze, aby w mieszance znalazły się przede wszystkim liść melisy, kwiat lawendy wąskolistnej i korzeń z kozłka lekarskiego. Można je znaleźć np. w ziołowej mieszance Lorem Vit.
2. Jeśli ktoś podczas stresu ma też problem z żołądkiem, jakie zioła powinien wybrać na uspokojenie?
Dobrze, aby w takiej mieszance znalazły się: rumianek, bo zapobiega skurczom żołądka i wydzielania zbyt dużej ilości kwasu, a także melisa, która jest polecana szczególnie osobom cierpiącym z powodu wzdęć i zaparć.
3. Jak długo trzeba pić zioła na uspokojenie?
Zioła zaraz po spożyciu naparu mają swoje działanie uspokajające. Jednak znaczną poprawę można zobaczyć po paru tygodniach systematycznego ich stosowania. Jeśli są jakieś ograniczenia, producenci zawsze piszą jak długo należy spożywać napary i kiedy ewentualnie zrobić przerwę.
Bibliografia:
1. Sarwa A., Wielki leksykon roślin leczniczych, Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 2005
2. Brown R, Gerbarg P, Ramazanov Z: Rhodiola rosea: A phytomedicinal overview [w:] Herbal. Gram. 2002;
3. Senderski ME. Prawie wszystko o ziołach, Wyd. Mateusz E Senderski, Podkowa Leśna 2004