Pękające paznokcie – jak zwalczyć?

Pękające paznokcie są dolegliwością, do której powstania przyczyniają się różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Zła dieta, chwilowe osłabienie organizmu, choroby ogólnoustrojowe albo dermatologiczne czy w końcu nieodpowiednia pielęgnacja i nawyki – wszystko to może sprawić, że paznokcie ulegną osłabieniu i zaczną pękać. Na szczęście w wielu przypadkach udaje się zażegnać ten problem na dobre. Podpowiadamy, co można zrobić, aby wzmocnić pękające paznokcie.

Pękające paznokcie dowiedź się jak najwięcej o przyczynach tego stanuPękające paznokcie – dowiedz się jak najwięcej o przyczynach tego stanu

Bardzo ważne jest, aby najpierw zastanowić się, jakie podłoże mają pękające paznokcie. Poznanie przyczyny pozwoli nadać odpowiedni kierunek naszym działaniom. Sama pielęgnacja za wiele nie pomoże, jeśli powodem kruchych paznokci są niedobory dietetyczne lub choroby. W tych przypadkach nie obędziemy się bez zmiany diety lub wizyty u dermatologa czy innego specjalisty.

Pęknięty paznokieć jako skutek złej diety

Pęknięty paznokieć może być oznaką tego, że nasza codzienna dieta nie dostarcza nam odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dla zdrowia naszych paznokci potrzebujemy przede wszystkim różnych witamin, minerałów i aminokwasów.

Objawy takie, jak pękanie płytek paznokciowych najczęściej świadczą o niedoborach:

  • żelaza – jest potrzebne do prawidłowego wykształcenia się płytki paznokciowej. Niski poziom żelaza może powodować zwiększoną łamliwość paznokci i zahamowanie ich wzrostu,
  • cynku – to pierwiastek kluczowy dla naturalnej odporności na infekcje bakteryjne i grzybicze. Ponadto warunkuje prawidłowy metabolizm aminokwasów oraz przyswajanie witaminy A, które są niezbędne do tworzenia zdrowych paznokci,
  • witamin z grupy B, szczególnie biotyny – mają one szeroki wpływ na kondycję paznokci, odpowiadają za ich wzrost i zdrowy wygląd. Biotyna bierze udział w syntezie keratyny, która jest głównym składnikiem budującym paznokcie,
  • krzemu – zapobiega kruchości paznokci i dba o ich elastyczność oraz wytrzymałość. Jak również przyśpiesza wzrost paznokci, gdyż stymuluje produkcję keratyny i kolagenu,
  • cysteiny i metioniny – są to aminokwasy siarkowe. Uczestniczą w procesie tworzenia keratyny i sprawiają, że paznokcie są mocne i niełamliwe.

Nasz dieta powinna być zatem jak najbardziej urozmaicona, aby żadnego z tych oraz innych składników odżywczych nam nie brakowało. Należy jeść produkty nieprzetworzone, jak warzywa, owoce, kasze, orzechy i mięso. Niekiedy warto wspomóc się również suplementacją. Szczególnie trudno jest dostarczyć wraz z dietą krzem, który musi być uzupełniany na bieżąco. Jego dobrym źródłem będą na przykład zioła, zwłaszcza skrzyp polny, pokrzywa i rdest ptasi. Warto regularnie pić przygotowane z nich napary, co z pewnością przyczyni się do poprawienia kondycji paznokci – a także włosów.

Choroby paznokci, które powodują ich pękanie

Choroby paznokci to kolejny możliwy powód kruchości i łamliwości paznokci. W przypadku występowania dodatkowych niepokojących objawów, jak zmiana zabarwienia płytki paznokcia, jej pofałdowanie czy też kłucie lub ból w okolicy paznokcia niezwłocznie należy się udać do dermatologa.

Pękające paznokcie u nóg mogą wynikać z tych samych przyczyn, co pękające paznokcie u rąk, z tą różnicą, że te pierwsze są podatniejsze na dolegliwości związane z chorobami paznokci. Przykładowo grzybica paznokci najczęściej występuje właśnie w obrębie paznokci u stóp. Stopy są bowiem dużo bardziej narażone na bezpośredni kontakt z grzybami, m.in. na basenie, pod prysznicem, na siłowni czy w innych miejscach, które skupiają większą ilość osób.

Za nieprawidłowy wygląd paznokci oraz ich pękanie może odpowiadać też łuszczyca paznokci. To poważne schorzenie dermatologiczne dotyka nawet 50% chorych z łuszczycą zwykłą. Głównym objawem łuszczycy paznokci jest naparstkowanie, polegające na pojawieniu się rozległych zagłębień w płytce. Choroba może jednak dawać również podobne objawy, co grzybica paznokci, dlatego ważne, aby lekarz postawił odpowiednią diagnozę.

Najczęstszą metodą leczenia chorób paznokci są przepisane przez lekarza leki – maści lub kremy, a czasami też antybiotyki doustne lub inne preparaty. Mają one zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz w dalszym etapie przyczynić się do wyleczenia paznokci. Leczenie przeważnie jest długotrwałe i wymaga sporej dozy samodyscypliny i cierpliwości, ponieważ środki lecznicze należy aplikować przez kilka tygodni lub miesięcy, a efekty pojawiają się stopniowo.

Obgryzanie paznokci jako przyczyna ich pękania

Obgryzanie paznokci jest szkodliwym nawykiem, który prowadzi do ich niszczenia. Dlatego jeśli zależy nam na zdrowych i estetycznie wyglądających paznokciach, musimy dołożyć starań, aby się go pozbyć.

Pomóc w tym może ustalenie przyczyny obgryzania paznokci. Jedną z nich może być stres – w takim przypadku warto poszukać innych sposobów na rozładowanie napięcia.

Dobrze jest też zadbać o paznokcie poprzez ich regularne przycinanie i wycinanie skórek oraz stosowanie lakierów. Często zbawienna okazuje się wizyta u kosmetyczki. Profesjonalnie wykonany manicure może motywować do powstrzymania się od obgryzania paznokci.

Pękające paznokcie – jak je pielęgnować?

Dzięki prawidłowej i regularnej pielęgnacji możemy zapobiegać pękającym paznokciom. Przede wszystkim należy eliminować złe nawyki, np. nadmierne ścieranie płytki paznokciowej czy długie moczenie paznokci w wodzie. Powszechnym błędem jest również używanie złej jakości pilników do paznokci, zbyt gruboziarnistych czy też metalowych, które rozdwajają paznokieć.

Warto też wprowadzić kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Zajmują one niewiele czasu, a mogą przynieść niesamowite efekty.

  • Po każdym myciu rąk starajmy się zaaplikować krem, który nawilży dłonie i zmiękczy skórki wokół paznokci oraz uchroni je przed przesuszeniem.
  • Na osłabione i pękające paznokcie stosujmy specjalne odżywki wzmacniające i utwardzające.
  • Na noc wcierajmy w płytki paznokciowe naturalne olejki, które wzmocnią paznokcie, pobudzą ich wzrost oraz poprawią koloryt płytek.

Podsumowanie

Pękające paznokcie można odratować. Należy zacząć od poszukania przyczyny ich złego stanu, a następnie wdrożyć konkretne działania. Odpowiednia dieta, regularna pielęgnacja oraz unikanie nawyków niszczących paznokcie w wielu przypadkach będą wystarczające. Jeśli jednak podejrzewamy u siebie choroby paznokci, dla pewności wybierzmy się do lekarza, ponieważ nasze starania mogą wówczas nie wystarczyć.


Bibliografia:

1. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2016
2. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
3. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
4. Banasiewicz A., Michocka K., Wybieralska K., Dietary Supplements for Skin, Hair and Nails. Determinants of Application, 2016
5. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *