Łupież pstry - objawy: potrafisz je rozpoznać?

Łupież pstry objawy ma z reguły niezbyt uciążliwe. Powoduje jednak spory dyskomfort estetyczny, zwłaszcza, jeśli zmiany są zaawansowane i zajmują większe obszary skóry. Dlatego im wcześniej rozpoznamy i zaczniemy leczyć łupież pstry, tym lepiej. W artykule przedstawiamy informacje na temat symptomów tej dolegliwości.

Łupież pstry - jak wygląda?Jak wygląda łupież pstry?

W chorobie, jaką jest łupież pstry objawy rzadko są widoczne na owłosionej skórze głowy. Najczęściej pojawiają się na ciele w takich miejscach, jak plecy, klatka piersiowa, ramiona, kark, tułów. Są to okrągławe plamy, które z czasem mogą się łączyć ze sobą w większe płaty. Plamy przyjmują różne zabarwienie: jasnobrązowe, żółtawobrązowe lub różowe. Najłatwiej można zauważyć je na opalonej skórze, są wówczas białe i wyraźnie odgraniczone od opalenizny. Skóra w miejscu występowania zmian jest sucha, łuszcząca i czasami swędzi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zwalczyć łupież pstry:
https://oretykobiety.pl/lupiez-pstry/jak-go-zwalczyc/

Pierwsze objawy łupieżu pstrego – jak rozpoznać?

Jak wygląda łupież pstry na początku? Manifestuje się w postaci niewielkich plamek, których możemy nawet nie zauważyć – szczególnie, gdy pojawią się w takim miejscu, jak plecy. Drobne plamki na naszym ciele zazwyczaj ignorujemy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że objawy łupieżu pstrego mogą postępować, jeśli nie będzie ich leczyć, a im bardziej zaawansowaną postać przybiorą, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Jeżeli więc na naszej skórze dostrzeżemy coś niepokojącego, warto szybko zareagować.

Zestaw Pityver

ZAMÓW PITYVER
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ!

To nie musi być łupież pstry – objawy pokaż lekarzowi!

Może się wydawać, że nietrudno jest rozpoznać samodzielnie łupież pstry – objawy są przecież dość charakterystyczne. Jeżeli jednak nie mieliśmy nigdy do czynienia z tą chorobą, naszą pierwszą reakcją powinno być umówienie wizyty u dermatologa. Podobne zmiany skórne występują na przykład przy bielactwie. Uzyskanie prawidłowej diagnozy jest bardzo ważne, od tego bowiem zależy skuteczność leczenia.

Łupież pstry: objawy trzeba leczyć

W zakażeniu grzybiczym, jakim jest łupież pstry, objawy mogą ustąpić tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu. Czy konieczna jest wizyta u lekarza? To zależy od zaawansowania zmian. Przy niewielkim ich nasileniu możemy sami zaopatrzyć się w maść, szampon lub inny preparat przeciwgrzybiczy. Takie środki dostępne są bez recepty, dlatego można je bez problemu otrzymać w każdej aptece. Zazwyczaj przy ich regularnym stosowaniu widać poprawę.

Czasami jednak wyleczenie łupieżu pstrego nie jest takie proste. Jeśli objawy są zaawansowane lub długo nie ustępują, wizyta u lekarza może być wskazana. Lekarz prawdopodobnie przepisze lekarstwa na receptę, które są silniejsze od tych ogólnodostępnych. W pewnych przypadkach może zalecić stosowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych.

Dużą rolę w trakcie leczenia odgrywa dbanie o higienę osobistą. Warto używać kosmetyków dedykowanych problemowi, aby jak najlepiej walczyć z łupieżem pstrym. Dobrze działają na przykład dermokosmetyki Pityver, w których wiele cennych składników pochodzenia naturalnego połączono ze skutecznymi substancjami przeciwgrzybiczymi. Szampon Pityver zawiera siarczek selenu, witaminę E oraz glinkę białą. Emulsja Pityver ma w składzie m.in. pirokton olaminy, pantenol oraz olejki: z paczuli i lawendowy. Płyn do skóry głowy Pityver oparto na ekstraktach z grejpfruta i chmielu. Dzięki kompleksowemu działaniu szybciej dostrzeżemy pozytywne efekty.

Łupież pstry – czy jest zaraźliwy?

Łupieżem pstrym można się zarazić zarówno przez kontakt z osobą chorą, jak i z jej przedmiotami osobistymi. Korzystanie z miejsc użytku publicznego – basenów, salonów kosmetycznych i solariów naraża nas w pewnym stopniu na to ryzyko. Choroba może mieć również przyczyny wewnętrzne, ponieważ wywołują ją grzyby, które naturalnie występują na naszej skórze. W pewnych warunkach może dojść do ich nadmiernego namnożenia.

Sprzyjają temu różne problemy, np.

  • zaburzenia hormonalne,
  • ogólne osłabienie odporności organizmu,
  • nadmierna potliwość,
  • tłusta cera,
  • zła higiena,
  • dieta bogata w cukier.

Niestety łupież pstry może wracać. Dzieje się tak w aż 80% przypadków. Dlatego trzeba zadbać o profilaktykę, a w razie wystąpienia objawów od razu podjąć odpowiednie działania.

Zestaw Pityver

ZAMÓW PITYVER
DERMOKOSMETYKI NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ!

Podsumowanie

Objawy łupieżu pstrego można wyleczyć. Kluczowe jest, by rozpoznać je jak najszybciej, kiedy są jeszcze niewielkie. Inaczej nie obędziemy się bez wizyty u lekarza dermatologa. Należy także wspomagać naszą skórę, stosując specjalne szampony, maści i płyny, wyposażone w składniki, które pomogą zwalczyć łupież pstry. Poza tym warto też przejść na specjalną dietę przeciwgrzybiczą, aby wspomóc organizm w walce z zakażeniem i przeciwdziałać nawrotom.


Bibliografia

1. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
2. Kwaśniewska J., Morus-Urbańska E., Jaskółowska A., Ocena niektórych danych klinicznych u pacjentów z łupieżem pstrym, 2010
3. Faergmann J., Pityriasis versicolor (tinea versicolor), 1986
4. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999
5. Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *