Świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry to tylko jedne z objawów, które powoduje nużeniec, leczenie domowe natomiast pozwala je złagodzić oraz może przynieść dobre efekty. Najczęściej umiejscawia się w okolicach nosa, na czole, w rzęsach, a nawet na skórze głowy, wywołując liczne objawy, które dla wielu osób stają się koszmarem. Podczas leczenia nużycy, oprócz domowych sposobów warto nakładać na skórę kosmetyki o naturalnym składzie, które zwalczają bakterie oraz regenerują uszkodzone przez pasożyta warstwy skórne. Jakie domowe sposoby na nużeńca warto zastosować?
Nużyca – leczenie domowe i sposoby naturalne | |
Substancja/leki | Działanie |
Olejek kamforowy, | Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo. Odkaża, oczyszcza i dezynfekuje, |
Maść siarkowa lub rtęciowa, | Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, |
Olejek herbaciany, | Dezynfekuje, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, |
Napar z szałwii hiszpańskiej, | Łagodzi podrażnienia, odkaża, oczyszcza, działa antybakteryjnie, |
Żel, płyn aloesowy. | Łagodzi podrażnienia, nawilża, zapobiega przesuszeniom, wzmacnia barierę ochronną skóry. |
ZAMÓW ODEXIM
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA NUŻEŃCA ZAMÓW!
Warto dodatkowo korzystać z różnych domowych sposobów na nużeńca, by szybciej się go pozbyć. Jednak nie wolno zapominać o tym, że samemu nie wyleczymy tej choroby. Lekarz prowadzący, w pierwszej kolejności musi przeprowadzić badania i postawić diagnozę. Bez tego nie dowiemy się prawdy o swoim stanie zdrowia. Przede wszystkim, najważniejsze są podstawowe badania i leki od lekarza, a dopiero później dermokosmetyki i inne wspomagacze. Ich zadaniem jest wsparcie w leczeniu, by szybciej pozbyć się choroby i by nie wróciła – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog
Nużeniec, leczenie domowe za pomocą naparów
Sebum skóry to naturalna pożywka dla pasożyta, którym jest nużeniec. Leczenie domowe łagodzi objawy skórne oraz przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń. W tym celu warto przemywać podrażnioną skórę twarzy naparami: z szałwii hiszpańskiej, tataraku zwyczajnego, glistnika, jaskółczego ziela lub bylicy piołun. Wykazują działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiegają nadkażeniu bakteryjnemu. Nużyca sprzyja powstawaniu trądziku różowatego, który może pozostawiać blizny na twarzy. Ile razy przemywać skórę? Najlepiej 2 – 3 razy dziennie, a napar powinien być ciepły, dzięki czemu łatwiej można usunąć odchody nużeńców oraz nadmiar sebum.
Po takim zabiegu kosmetycznym, warto nałożyć na skórę odpowiedni kosmetyk o naturalnym składzie, który złagodzi objawy i zapewni ochronę przez kilkanaście godzin
Nużeniec – leczenie domowe skóry głowy
Wszędzie możemy się zarazić pasożytem, którym jest nużeniec. Leczenie domowe skóry głowy, która została dotknięta tą dolegliwością przynosi ulgę, gdy stosujemy odwary. W tym celu należy przygotować odwar z szałwii lekarskiej i rumianku. W jaki sposób? 4 łyżki stołowe lub saszetki każdego ziela wkładamy do 3 litrów wody i gotujemy przez 5 minut od momentu wrzenia. Następnie dokładnie myjemy głowę i spłukujemy czystą, ciepłą wodą. Na koniec kilkukrotnie spłukujemy skórę głowy odwarem i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Znakomicie na zwalczanie podrażnień skóry głowy spowodowanych nużycą działają również płukanki z siarką.
Pierwiastek ten posiada właściwości bakteriobójcze oraz regeneracyjne. Po takiej kąpieli należy spłukać ciało czystą wodą. Wiele dorosłych osób nie zdaje sobie sprawy, że zmiany na ich skórze powoduje nużeniec, domowe sposoby natomiast pozwalają je złagodzić i szybciej pozbyć się pasożyta ze skóry
Zobacz dlaczego pojawia się nużeniec na twarzy!
Nużeniec – leczenie domowe peelingiem solnym
Nużyca jest uciążliwą przypadłością, którą wywołuje nużeniec. Leczenie domowe z użyciem peelingu solnego pozwala usunąć martwy naskórek oraz pobudza regenerację skóry. Sól działa antybakteryjnie, regenerująco, oczyszczająco oraz antyseptycznie. Peeling twarzy z użyciem soli należy przeprowadzać delikatnie, raz w tygodniu, aby nie podrażnić zbyt mocno skóry. Po zabiegu trzeba dokładnie umyć twarz letnią wodą. Domowe sposoby na nużeńca powinny również obejmować odpowiedni kosmetyk o naturalnym składzie, który dobrze się wchłania, łagodzi podrażnienia oraz regeneruje skórę.
Nużeniec – leczenie domowe za pomocą maści
Wiele dorosłych osób zmaga się z pasożytem, którym jest nużeniec. Leczenie domowe za pomocą maści może wspomagać jego zwalczanie. Pomocne działanie wykazuje maść: siarkowa i glicerynowa, którą można kupić bez recepty. Przed nałożeniem maści, skórę należy dokładnie oczyścić, aby preparat lepiej się wchłonął. Żeby wspomóc zwalczanie pasożyta za pomocą maści, trzeba je nakładać na skórę systematycznie.
Pasożyt może rozprzestrzenić się także na rzęsy i podrażniać oczy. To objawia się:
- silnym świądem powiek,
- łzawieniem i zaczerwienieniem gałek ocznych,
- pieczeniem i nadwrażliwością na światło,
- w niektórych przypadkach zespołem suchego oka.
W przypadku nużycy oczu należy codziennie oczyszczać powieki z wydzieliny i lipidów za pomocą płynu micelarnego. Przed jego zastosowaniem należy przemyć powieki ciepłą wodą, aby wydzielina lepiej się rozpuściła
Rzęsy można delikatnie masować opuszkami palców i tym samym je oczyszczać. Lekceważona nużyca oczu może powodować zapalenie spojówek oraz infekcje bakteryjne. Częste stany zapalne oczu, zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń, t.j. zaćma lub jaskra. Domowe sposoby na nużeńca wspomagają zwalczanie pasożyta i łagodzą objawy. Natomiast chory powinien w szczególności dbać o higienę oczu, aby nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego, które potęguje objawy nużycy. Często pojawia się również zespół suchego oka, który można złagodzić kroplami.
Nużeniec – leczenie domowe preparatami roztoczobójczymi
Preparaty roztoczobójcze wspomagają walkę z nużeńcem. Leczenie domowe z ich użyciem powinno odbywać się systematycznie. Do najczęściej stosowanych należy balsam peruwiański i środki mentolowo – kamforowe. Należy je stosować codziennie, najlepiej w połączeniu z naturalnymi kosmetykami o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i regeneracyjnym. To przynosi szybszą ulgę oraz przyspiesza likwidację nużeńców, które żerują w mieszkach włosowych.
Sprawdź jaki wybrać krem do twarzy
Warto także skorzystać w walce z nużeńcem z dobrodziejstwa jakim jest zestaw z firmy Odexim. Znajdują się w nim: tonik oczyszczający, krem na rano, krem na dzień, pasta na noc. To kompleksowa kuracja na nużycę, która przyśpieszy leczenie i będzie zapobiegać nawrotom choroby. Dzięki Odexim twoja skóra będzie wypielęgnowana z barierą ochronną, bez podrażnień i zaczerwienień
W zestawie nie znajdziesz żadnych zbędnych i szkodliwych substancji, ale same aktywne i naturalne, takie jak ekstrakt z: zielonej herbaty, kasztanowca, ruszczyka kolczastego, lukrecji. Jak również: olej z glistnika, orzechów laskowych, bisabolal. Nużeniec to pasożyt, który wywołuje nużycę. Choroba ta z kolei powoduje uciążliwe dolegliwości skórne i może być niebezpieczna dla oczu. Ulgę przynoszą domowe metody leczenia, które warto zastosować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
ZAMÓW ODEXIM
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA NUŻEŃCA ZAMÓW!
FAQ
1. Co powinny robić preparaty stosowane przy takiej chorobie jaką jest nużeniec – leczenie domowe będzie miało jakieś dodatkowe działanie?
Stosowane środki powinny osłabiać aktywność nużeńców i zapobiegać ich rozmnażaniu. Skuteczne lekarstwa wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, antygrzybiczne, antybakteryjne. Warto także stosować dermokosmetyki, typu Odexim, by wspomóc leczenie i zapobiec nawrotom choroby.
2. W jaki sposób diagnozowana jest nużyca?
Diagnostyka nużycy jest bardzo prosta i polega na mikroskopowym badaniu zeskrobin naskórka lub pobraniu kilku rzęs.
3. Z jakimi chorobami dermatologicznymi może być mylona nużyca?
Nużyca, szczególnie w początkowym stadium może być mylona z trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry lub alergią.
4. Czy stosowanie okładów z naparów ziołowych jest pomocne w leczeniu nużeńca?
Tak, szczególnie jeśli wybierzemy zioła o działaniu przeciwpasożytniczym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, jak np. szałwia hiszpańska, bylica piołum, imbir.
5. W jaki sposób mogę przynieść ulgę przesuszonym i podrażnionym spojówkom?
W celu ukojenia spojówek zaleca się stosowanie kropli nawilżających np. na bazie aloesu. Produkt powinien być wolny od konserwantów.
Bibliografia
1. D.Czepita, W.Kuźna-Grygiel, D.Kosik-Bogacka: Badania nad występowaniem oraz rola Demodex folliculorum i Demodex brevis w patogenezie przewlekłego zapalenia brzegów powiek, Klin.Oczna, 2005
2. Chen W., Plewig G.: Human demodicosis: revisit and a proposed classification. Br J Dermatol 2014
3. Inceboz T., Yaman A., Over L., Ozturk A.T., Akisu C.: Diagnosis and treatment of demodectic blepharitis, Turkiye Parazitol Derg, 2009
4. Lacey N., Ní Raghallaigh S., Powell F.: Demodex mites – commensals, parasites or mutualistic organisms? Dermatology 2011
5. Diaz-Perez J.L.: Demodex mites in rosacea. J Am Acad Dermatol. 1994