Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry - czy mogą pomóc

Na łojotokowe zapalenie skóry kosmetyki mogą jak najbardziej pomóc. Trzeba jednak wiedzieć, jakimi kryteriami należy kierować się przy ich wyborze. Okazuje się, że najskuteczniejsze kosmetyki do skóry łojotokowej to te o naturalnych składach. Dlatego też zanim sięgniemy po jakiś konkretny produkt, warto starannie przeanalizować jego skład. Najważniejsze informacje znajdziemy na etykietach poszczególnych kosmetyków.

Łojotokowe zapalenie skóry – kosmetyki powinny zawierać składniki naturalne

Stosowanie na łojotokowe zapalenie skóry kosmetyków o naturalnych składach to najlepsze rozwiązanie.

Warto szukać tych z następującymi składnikami aktywnymi:

 • Glinka biała – Jest to składnik o potencjale silnie regenerującym oraz oczyszczającym. Tonizuje. Warto mieć na uwadze to, że glinka biała jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów glinek. Nie należy więc obawiać się podrażnień wynikających ze stosowania kosmetyków ją zawierających.
 • Ichtiol – Składnik ten charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi, dzięki czemu możliwa jest ochrona skóry przed podrażnieniami. Ponadto ichtiol przyśpiesza procesy odnowy i regeneracji naskórka. Działa silnie przeciwzapalnie oraz pomaga walczyć z nadmiernym łojotokiem.
 • Kwas mlekowy – Składnik o dość łagodnych właściwościach keratolitycznych. Dzięki temu złuszcza martwy naskórek, nie dopuszczając do niebezpiecznych podrażnień. Ponadto działa silnie przeciwbakteryjnie i nawilżająco.
 • Ekstrakt z nagietka – Nagietek to niepozorna roślina o potężnych właściwościach. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, jak również przeciwbakteryjnym. Nie można odmówić mu także zdolności do łagodzenia podrażnień oraz zaczerwienienia skóry głowy. Dzięki ekstraktowi z nagietka można również pozbyć się uciążliwego łojotoku, gdyż składnik ten reguluje pracę gruczołów łojowych.
 • Olej konopny – Składnik o niezwykle silnych właściwościach nawilżających. Działa kojąco na podrażnienia. Dzięki olejowi konopnemu możliwe jest także działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Dzięki olejowi konopnemu można także zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, bo olej działa regulująco.
 • Pantenol – Składnik o silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz kojących. Łagodzi wszelkie podrażnienia skóry. Przyśpiesza gojenie się stanów zapalnych oraz zapobiega powstawaniu nowych. Ma właściwości redukujące świąd i pieczenie skóry. Trzeba przyznać, że są to jedne z bardziej uciążliwych i trudnych do zwalczenia objawów łojotokowego zapalenia skóry.

Zwracanie uwagi na skład kosmetyków jest ważne nie tylko z punktu widzenia ich skuteczności. Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry kosmetyki o naturalnych składach charakteryzują się również bezpieczeństwem oraz sporą wydajnością.

Objawy ŁZS Objawy współtowarzyszące ŁZS
 • zmiany skórne tłuste,
 • łuszczenie zmian skórnych,
 • skorupa utworzona z łuski,
 • tłusty łupież,
 • szaro-żółte wybarwienie zmian.
 • świąd,
 • stany zapalne,
 • zaczerwienienie skóry,
 • podrażnienie skóry,
 • wypadanie lub przerzedzenie włosów.
seborh-zestaw

SEBORHODŻYWCZE KOSMETYKI NA ŁZS ZAMÓW

Łojotokowe zapalenie skóry – kosmetyki muszą działać wszechstronnie

Łojotokowe zapalenie skóry - kosmetyki

Aby stosowane na łojotokowe zapalenie skóry kosmetyki pomogły, muszą działać naprawdę wszechstronnie. Z całą pewnością muszą one regulować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra nie będzie nadmiernie się przetłuszczać ani też ulegać przesuszeniom. Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry powinny również wykazywać właściwości nawilżające oraz kojące. Dobrze gdyby redukowały przykre objawy w postaci świądu oraz pieczenia skalpu.

Stosowane na ŁZS kosmetyki powinny także wyrównywać koloryt skóry. Dzięki temu skóra nie będzie oszpecona nieestetycznymi plamami, które pojawiają się nierzadko w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry

Justyna MasalŁojotokowe zapalenie skóry charakteryzują zmiany rumieniowe i złuszczające na skórze twarzy, klatki piersiowej oraz głowy owłosionej. Jest to przewlekła i nawrotowa, bardzo powszechna dermatoza – szacuje się, że to aż 10% zgłaszanych problemów skórnych. Nie znamy jednoznacznych przyczyn ani leku na ŁZS. U podłoża choroby leży jednak na pewno nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur, dlatego w leczeniu objawów sprawdzają się preparaty przeciwgrzybicze. Dodatkowo warto wzmacniać kondycję skóry specjalistyczną pielęgnacją dermokosmetykami – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry Seborh

seborh-zestawNa rynku kosmetyków na ŁZS posiadających składniki pochodzenia naturalnego wyróżniają się preparaty z zestawu Seborh. To trzy uzupełniające swoje działanie produkty: płyn złuszczający do skóry głowy, szampon oraz regenerująca emulsja do skalpu. W każdym z nich znajdziemy substancje o właściwościach grzybobójczych: pirokton olaminy, siarkę, siarczek selenu, pirytonian cynku, dlatego te preparaty te doskonale odkażają skórę i redukują populację grzyba Malassezia furfur.

Zawarte w nich substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych – mleczko pszczele, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, siarka – ograniczają ilość sebum na powierzchni skóry i zabierają tym samym pożywkę dla drożdżaków, niszczą środowisko sprzyjające ich namnażaniu

W dermokosmetykach Seborh znajdziemy także substancje przeciwzapalne, które ograniczają ilość podrażnień i rumienia na skórze. Potencjał taki wnoszą do tych kosmetyków: glukonolakton, arginina, betaina, glinka biała, pantenol, alantoina. Znacznie ograniczają one także uczucie świądu, bo koją skórę. Dodatkowo składniki wspierające kondycję skóry i nawilżające – ekstrakt z rozmarynu, nagietka, warkoty azjatyckiej, witamina E, NMF, olej konopny oraz poprawiające mikrokrążenie: arnika i miłorząb – odżywiają komórki skóry, co przekłada się na wzmocnienie bariery hydroipidowej i podnosi odporność skóry. Silniejsza, w lepszej kondycji sprawniej stawi opór chorobie.

Dermokosmetyki Seborh działają: grzybobójczo, złuszczająco, kojąco – wyciszają objawy ŁZS, dlatego chorujący szybko czują znaczną poprawę, a pielęgnacja Seborh doskonale uzupełnia leczenie farmakologiczne

Skuteczność tych kosmetyków, niezawierających szkodliwych substancji, potwierdzają pozytywne opinie zadowolonych klientów:

OpiniaŁojotokowe zapalenie skóry dokuczało mi bardzo mocno. Na szczęście odkąd zainwestowałam w naturalne dermokosmetyki, moja skóra ma się zdecydowanie lepiej. Od 3 miesięcy używam preparatów na ŁZS Seborh. Moja skóra mniej się przetłuszcza ani też nie łuszczy się już tak bardzo. Nie dokucza mi również świąd – przyznaje pani Klaudyna z Piotrkowa Trybunalskiego

OpiniaDzięki zastosowaniu naturalnych dermokosmetyków Seborh moja skóra przestała się przetłuszczać. Nie dokuczają mi także stany zapalne oraz świąd czy pieczenie naskórka. Pozbyłam się również nieestetycznych przebarwień – cieszy się pani Mariola z Trzebini

Podsumowując – stosowane na łojotokowe zapalenie skóry kosmetyki o naturalnych składach są skuteczne. Trzeba jednak pamiętać o ich starannym doborze. Doskonale jeśli będą się charakteryzowały wszechstronnymi właściwościami. Powinny działać między innymi kojąco, nawilżająco i regulująco. Przydatne będą także właściwości przeciwzapalne.

seborh-zestaw

SEBORHODŻYWCZE KOSMETYKI NA ŁZS ZAMÓW

FAQ

1. Jak długo powinny być stosowane naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry?

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnowania skóry dotkniętej problemem łojotokowego zapalenia skóry powinny być stosowane przez dłuższy czas, także po ustąpieniu objawów. ŁZS jest bowiem schorzeniem nawrotowym. Warto wybierać produkty dobrej jakości, np. zestaw Seborh.

2. Czy naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry mogą być stosowane przez każdego?

Kosmetyki o naturalnych składach mogą być co do zasady stosowane przez każdego, kto walczy z łojotokowym zapaleniem skóry. Trzeba jednak pamiętać o tym, że składniki pochodzenia roślinnego również mogą uczulać. Zawsze więc należy upewnić się, że nie mamy nadwrażliwości na jakiś składnik wchodzący w skład stosowanego przez nas preparatu. Ze szczególną ostrożnością z kosmetyków powinny korzystać osoby w ciąży oraz dzieci.

3. Kiedy naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry przyniosą efekty?

Rezultaty powinny pojawić się po około dwóch, trzech miesiącach systematycznego stosowania kosmetyków.


Bibliografia

1. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 ssue 4, s. 265-269
2. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 ssue 4, s. 211-216
3. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014
4. Buczek A. , Wcisło-Dziadecka D., Sierant K , Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post N Med 2018
5. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *