Cellulit w ciąży - problem estetyczny

Cellulit w ciąży jest problemem dotyczącym sporej części kobiet w tym stanie. Wprawdzie nie wpływa na kondycję zdrowotną przyszłej mamy i jej dziecka, to jednak przysparza kobietom wielu zmartwień. Należy wiedzieć, że istnieje wiele domowych sposobów zapobiegających pojawieniu się cellulitu, a jeśli dolegliwość już wystąpi można wspierać się metodami pielęgnacyjnymi zmniejszającymi jego widoczność.

Cellulit w ciąży – skąd się bierze?

Cellulit w ciąży wiąże się głównie z naturalnymi, fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety na tym etapie jej życia. Przyczyną jest zatrzymywanie wody w ustroju oraz przerost komórek tłuszczowych, które uciskają naczynia włosowate. W efekcie miejsce ma zaburzenie krążenia, niedotlenienie tkanek i upośledzenie sprawności usuwania toksyn. Zatrzymywanie wody w organizmie wiąże się zaś z nagłymi zmianami hormonalnymi.

Czynnikami predysponującymi do powstawania cellulitu w ciąży są:

  • siedzący tryb życia przed ciążą i w jej trakcie, brak aktywności fizycznej,
  • sięganie po używki – np. kawę czy papierosy,
  • noszenie zbyt obcisłych, dopasowanych ubrań,
  • nieodpowiednia dieta bogata w nasycone tłuszcze,
  • zaniedbanie codziennej pielęgnacji skóry.

Te same czynniki sprawiają, że może pojawić się cellulit po ciąży – zwykle jednak cellulit pojawia się w trakcie ciąży i pozostaje widoczny po porodzie

Kobieta jest wówczas zaabsorbowana nowymi zajęciami, zmęczona i obolała, przez co może nie mieć czasu i chęci na pozbywanie się zmian skórnych. Z tego względu najlepiej jest zadbać o swoją skórę jeszcze przed ciążą.

Zobacz jak rozpoznać stopnie cellulitu

Cellulit w ciąży – jak dbać o skórę?

Cellulit w ciążyCellulit w ciąży jest zmorą wielu kobiet, można jednak wpływać na skuteczne zmniejszanie jego widoczności. Warto stosować specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, które zostały przebadane dermatologicznie i gwarantują pełne bezpieczeństwo stosowania. Takie preparaty są dedykowane kobietom ciężarnym, ponieważ podczas produkcji wzięto pod uwagę ich szczególny stan. Między innymi posiadają bardzo łagodny skład, przez co są skuteczne, ale działają delikatnie.

Ze stosowaniem intensywnych kremów na cellulit oraz z uczęszczaniem na zabiegi na cellulit należy poczekać na zakończenie ciąży oraz okresu karmienia

Głównym celem takich kosmetyków na cellulit jest usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z komórek skóry i odżywianie jej. Składniki posiadają właściwości wygładzające i ujędrniające, przez co widocznie poprawiają kondycję skóry. Pozytywnie działa także sama czynność aplikacji takich kosmetyków – kontakt dłoni ze skórą, rozcieranie kosmetyku czy wklepywanie go przyspieszają mikrokrążenie w danym miejscu i dzięki temu poprawiają ukrwienie oraz odżywienie skóry. Wszystko to wpływa na zmniejszenie cellulitu w ciąży i po ciąży.

Podsumowanie

Znacznie lepszym pomysłem jest profilaktyczne zadbanie o skórę jeszcze przed zajściem w ciążę. Jest ona wtedy bardziej podatna na zabiegi pielęgnacyjne i nie należy obawiać się, że dziecku stanie się krzywda. Odpowiednio przygotowana skóra sprawi, że cellulit w ciąży może wcale się nie pojawić. Jeśli jednak się pojawi, warto sięgnąć po naturalne kosmetyki dla kobiet w ciąży, które wspomogą walkę z tym problemem.


Bibliografia

1. Rossi AB, Vergnanini AL., Cellulite: a review, 2000
2. Jakubiak I., W walce z cellulitem, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *