Zioła na atopowe zapalenie skóry cieszą się dużym zainteresowaniem. Charakteryzują się wysoką skutecznością w walce z tą uciążliwą dermatozą. Warto zwrócić na nie uwagę także ze względu na duże bezpieczeństwo stosowania. Trzeba jednak wiedzieć, jakie zioła na skórę atopową sprawdzą się najlepiej.
Zioła na atopowe zapalenie skóry – jakim gatunkom zaufać?
Zioła na atopowe zapalenie skóry, aby były skuteczne, muszą być wybierane wyjątkowo starannie. W przeciwnym razie nie będą skuteczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na gatunki scharakteryzowane w tabelce poniżej, o potwierdzonym działaniu w zwalczaniu objawów atopii:
Zioło | Działanie |
rumianek lekarski, |
|
nagietek, |
|
melisa lekarska, |
|
aloes, |
|
liść laurowy. |
|
Przyczyna atopii jest wrodzone uszkodzenie warstwy ochronnej skóry. Choroba pojawia się w wieku niemowlęcym lub około 5-7 roku życia. Rzadziej dotyczy dorosłych. Towarzyszy choremu przez całe życie. Charakterystyczna dla niej jest suchość skóry i podatność na reakcje alergiczne. Skóra często swędzi, łuszczy się , jest podrażniona i czerwona. Leczenie zawsze warto uzupełnić o specjalistyczna pielęgnacją skóry profesjonalnymi kosmetykami do skóry z AZS – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Zioła na atopowe zapalenie skóry – jak należy je stosować?
Zioła na atopowe zapalenie skóry mają szansę pomóc, ale pod warunkiem, że będziemy stosować je odpowiednio. Jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry, zioła przyniosą ulgę stosowane na rozmaite sposoby.
Można więc używać ziół w formie:
- naparów do stosowania wewnętrznego,
- naparów do stosowania zewnętrznego,
- okładów.
Zioła na atopowe zapalenie skóry w formie naparów do picia należy stosować z umiarem. Konieczne jest upewnienie się co do tego, że dane ziele może być przez nas stosowane
Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do picia określonych gatunków ziół. Wówczas będziemy mogli stosować je bezpiecznie. Bez względu na to, czy stosujemy zioła do picia czy do przemywania skóry, trzeba pamiętać o regularności. Jedynie systematyczne stosowanie ziół jest w stanie sprawić, że pozbędziemy się uciążliwych objawów atopowego zapalenia skóry.
Atopowe zapalenie skóry zioła i dermokosmetyki Atopicin
W leczeniu AZS warto korzystać z każdej dostępnej metody i terapię ziołami uzupełnić specjalistyczną pielęgnacją. Sprawdzą się tu profesjonalne dermokosmetyki do skóry z atopowym zapaleniem Atopicin. To bogaty zestaw składający się z ośmiu produktów.
Znajdziemy w nim:
- szampon oczyszczający do skóry głowy,
- balsam myjący,
- balsam natłuszczający,
- krem na rano,
- krem na noc,
- krem pod oczy i na powieki,
- mazidło do skóry całego ciała,
- olejek myjący do twarzy.
Krok po kroku, zapewniają skórze z atopią opiekę na każdym etapie rutyny pielęgnacyjnej. Produkty oczyszczające usuwają z powierzchni skóry delikatnie brud i sebum. Nie naruszają przy tym ochronnej bariery hydrolipidowej, odbudowują ją, co wzmacnia zdolności skóry do stawiania oporu alergenom. Olejek do twarzy można stosować również do demakijażu, doskonale zmywa się z wodą, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu, a równocześnie przyjemnie nawilża skórę.
Wszystkie kremy z serii Atopicin zawierają liczne emolienty oraz humektanty. Nawilżają i natłuszczają przesuszoną skórę atopową, co zmniejsza problemy z łuszczeniem się naskórka. Dodatkowo znajdziemy w nich substancje przeciwzapalne, które redukują ilość i wspierają procesy gojenia się zmian
Składniki łagodzące przyjemnie koją skórę, likwidując zaczerwienienia. Antyoksydanty zapewniają zaś skórze ochronę przed zmarszczkami. Kremy mają bezzapachowe formuły, by jeszcze bardziej zredukować ilość potencjalnych alergenów. Zastosowano w nich tez ekologiczny konserwant zgodny z normą ECOCERT. Do pielęgnacji ciała możemy użyć emoliencyjnego balsamu natłuszczającego lub mazidła o treściwszej, bezwodnej formule. Oba kosmetyki doskonale zabezpieczą skórę przed transepidermalną ucieczką wody, dzięki czemu uchronią przed suchością tak dotkliwą przy AZS. Dermokosmetyki Atopicin znacznie ograniczają objawy AZS, dlatego za skuteczność doceniają je zadowoleni klienci:
Odkąd zaczęłam stosować zioła, moja skóra wygląda dużo lepiej. Najbardziej pomogło mi jednoczesne picie naparów i stosowanie okładów. Dodatkowo do pielęgnacji regularnie stosuję całą serię Atopicin. Skóra jest przyjemnie ukojona i mocniejsza. Objawy atopowego zapalenia skóry odeszły w zapomnienie – cieszy się pani Weronika z Dąbrowy Górniczej
Dzięki ziołom objawy atopowego zapalenia skóry przestały mi dokuczać. Mam skórę o jednolitym kolorycie, pozbawioną uciążliwych stanów zapalnych. Jest tez mniej czerwona, rumień znacznie się wyciszył i co najprzyjemniejsze, a o co było najtrudniej, mniej swędzi. Nie wiem czy to zasługa ziół czy dermokosmetyków Atopicin, bo zaczęłam stosować je razem i chyba doskonale się uzupełniają – przyznaje pani Karolina z Otwocka
Zioła na atopowe zapalenie skóry są skuteczną bronią. Nadają się do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Kluczem do sukcesu jest systematyczne stosowanie wybranych przez nas naparów ziołowych.
FAQ
1. Po jakim czasie zioła na atopowe zapalenie skóry zadziałają?
Zioła zadziałają od razu, ale nie od razu ujrzymy rezultaty tego działania. Zioła działają dość subtelnie i potrzeba czasu na wysycenie organizmu.. Wskazana jest zatem cierpliwość. W większości przypadków na rezultaty stosowania ziół należy poczekać minimum dwa, trzy tygodnie. Po tym czasie powinniśmy już dostrzec jakieś efekty. Wiele zależy także od innych podjętych dodatkowo działań, tego czy stosujemy leki i specjalistyczną pielęgnację, np. dermokosmetykami z zestawu Atopicin.
2. Czy zioła na atopowe zapalenie skóry można stosować w przypadku dzieci?
Zioła pomocne w walce z atopowym zapaleniem skóry można z powodzeniem zastosować w przypadku najmłodszych. Nie każdy rodzaj ziół będzie jednak odpowiedni dla dzieci. Ważne jest upewnienie się, że dziecko nie ma alergii na określone zioło. Trzeba także dostosować dawkowanie do wieku i wagi dziecka. Najlepiej oczywiście skonsultować się z pediatrą.
3. Czy zioła na atopowe zapalenie skóry mogą być stosowane w ciąży?
Do ziół w ciąży należy podchodzić z wyjątkową ostrożnością. Oczywiście istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zioła okażą się pomocne. Niemniej jednak, ich stosowanie warto skonsultować z doświadczonym lekarzem, który prowadzi ciążę.
Bibliografia
1. Jankowski, K., Człowiek i choroba. Warszawa 1975
2. Juszkiewicz-Borowiec, M. (1999). Udział stresu w etiopatogenezie wybranych chorób skóry. Przegląd Dermatologiczny, 86 (1), 61-65
3. Lis, G., Występowanie chorób alergicznych u dzieci szkolnych w Krakowie i Poznaniu (na podstawie badań ankietowych ISAAC). Pneumonologia i Alergologia Polska 1997, 65, 621-627
4. Nowicki R.: Miejscowe zastosowanie takrolimusu w leczeniu chorób skóry. Przew. Lek. 2005, 10, 70–75
5. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci. Nowa Medycyna 1996, 8, 23-26
6. Abramovits W.: Atopic dermatitis. J. Am. Acad. Dermatol. 2005, 53(1): 86–93