Alergiczne zapalenie skóry to dość powszechny problem. Bardzo często dotyka małe dzieci, w tym niemowlęta. Przyczyny alergicznego zapalenia skóry są dość liczne, ale warto je znać, by móc je wyeliminować. W terapii alergicznego zapalenia skóry zawsze mogą pomóc nam kosmetyki o naturalnych składach.
Alergiczne zapalenie skóry – poznaj przyczyny tego schorzenia
Alergiczne zapalenie skóry charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Przyczyny powstawania zmian alergicznych na skórze są liczne. Nie na wszystkie z nich mamy niestety wpływ. Istnieje jednak pewna szansa na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zmian skórnych. Warto więc wiedzieć, co najczęściej powoduje alergiczne zapalenie skóry:
Przyczyny wywołujące AZS | |
kontakt z alergenami przez skórę, |
|
alergeny wziewne, |
|
alergeny pokarmowe. |
|
Objawy alergicznego zapalenia skóry bardzo często pojawiają się u niemowląt. Choroba równie często daje o sobie znać w wieku dziecięcym, wiele przypadków notuje się przed piątym rokiem życia. W przypadku dzieci jedną z hipotez powstawania AZS jest nadmiernie sterylne środowisko. Na rozwój alergicznego zapalenia skóry bardzo mocno narażone są osoby o osłabionej odporności, a także osoby, które cierpią z powodu chronicznego stresu – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog
Alergiczne zapalenie skóry – jakie objawy ma to schorzenie?
Alergiczne zapalenie skóry to schorzenie, którego rozwój wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych i uciążliwych objawów.
Wśród najczęstszych objawów alergicznego zapalenia skóry wymienić można:
- zaczerwienienie skóry,
- plamy o regularnym bądź nieregularnym zabarwieniu,
- świąd skóry,
- pieczenie skóry.
Warto nadmienić, że atopowe zapalenie skóry może być tak naprawdę alergicznym zapaleniem skóry. Atopia bardzo często wynika bowiem z alergii na różnego rodzaju produkty. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę
Z alergicznym zapaleniem skóry można skutecznie walczyć. Warto w szczególności zdecydować się na usunięcie przyczyn. Jeśli więc uczula nas jakiś konkretny produkt, najlepiej nie miejmy z nim żadnych kontaktów. Doskonale byłoby również zaufać sile naturalnych kosmetyków. Charakteryzują je skuteczność, wydajność i spore bezpieczeństwo.
Odkąd zastosowałam naturalne kosmetyki na AZS Atopicin, uciążliwe objawy alergicznego zapalenia skóry zniknęły. Skóra przestała swędzieć i pękać. Nie tworzą się strupki pod włosami. Zmiany zmniejszają się, bo ich nie drapię. Na nowo cieszę się miękką i przyjemną w dotyku skórą, pozbawioną czerwonych plam – twierdzi pani Jowita z Bydgoszczy
Alergiczne zapalenie skóry – pielęgnacja dermokosmetykami Atopicin
Skóra z AZS nie może być pielęgnowana przypadkowymi kosmetykami, bo mogą jej dodatkowo zaszkodzić. Przy AZS warto wybierać profesjonalne dermokosmetyki. Sprawdzi się tu specjalistyczny zestaw kosmetyków na AZS Atopicin, który zapewnia kompleksową pielęgnację w ośmiu krokach.
Krok 1 – Szampon
Lekki szampon oczyszczający, który z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc pod włosami. Delikatnie usuwa nadmiar sebum i martwy naskórek, a ponadto pielęgnuje włosy. Znacznie ogranicza świąd.
Krok 2 – Balsam do mycia ciała
Emolientowy balsam myjący, który nie narusza bariery lipidowej skóry. Skutecznie oczyszcza, jednocześnie chroniąc skórę przed utrata wody. Nawilża i natłuszcza.
Krok 3 – Balsam natłuszczający do ciała
Balsam do ciała kojący podrażnienia. Nawilża i natłuszcza przesuszoną skórę atopową, co łagodzi objawy choroby. Zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, co ogranicza rozwój i wszelkich infekcji.
Krok 4 – Krem na dzień
Krem dzienny sprawdzający się przy skórze atopowej, która jest bardzo sucha. Wspiera procesy odbudowy naskórka, przynosząc skórze ukojenie od podrażnień. Działa przeciwzmarszczkowo.
Krok 5 – Krem na noc
Emoliencyjny krem wspierający regenerację skóry podczas snu. intensywnie natłuszcza i nawilża i skórę, dzięki wysokiej zawartości olei, które chronią przed starzeniem i wspierają odbudowę płaszcza wodno-lipidowego.
Krem zmniejsza uczucie pieczenia i świądu, dokuczające zwłaszcza w nocy.
Krok 6 – Krem pod oczy i na powieki
Krem pod oczy odpowiedni dla wrażliwej skóry atopowej. Podnosi nawilżenie i natłuszczenie skóry, co w efekcie niweluje przesuszenie i chroni przed zmarszczkami.
Krok 7 – Mazidło do suchej skóry
Bogaty w składniki odżywcze preparat do natłuszczania skóry całego ciała. Powleka skórę ochronną warstwą, przynosząc jej duże ukojenie.
Krok 8 – Olejek myjący do twarzy
Hydrofilowy olejek do mycia i demakijażu twarzy. Po połączeniu z wodą doskonale się zmywa, nie pozostawiając na twarzy tłustego filmu. Kompozycja kilku wartościowych olejków sprawia, że kosmetyk nie tylko oczyszcza, ale i pielęgnuje skórę z AZS: nawilża, odżywia, regeneruje.
Pielęgnacja Atopicin odpowiada na wszystkie potrzeby skóry z AZS, o czym przekonało się wielu użytkowników zestawu, którzy pozostawiają w sieci pozytywne opinie o produktach:
Dzięki zastosowaniu starannie dobranych przez dermatologa kosmetyków Atopicin, udało mi się w końcu pokonać objawy alergicznego zapalenia skóry. Moja skóra jest zdrowa, a ja nie muszę martwić się swędzącymi plamami. Swędzenie doprowadzało mnie do szału, nie mogłam opanować się, by nie drapać zmian, przez co powstawały lekko krwawiące mikrourazy. Wszystko odeszło w zapomnienie dzięki Atopicin, dlatego szczerze polecam te dermokosmetyki – przyznaje pani Karolina z Nowego Sącza
Alergiczne zapalenie skóry – podsumowanie najważniejszych informacji
Alergiczne zapalenie skóry jest uciążliwą dermatozą, która może dotknąć każdego z nas. Schorzenie ma bardzo wiele przyczyn. Są one rozmaite, dlatego czasami naprawdę trudno ustalić, co jest odpowiedzialne za pojawienie się reakcji skórnej. Na szczęście można je wyeliminować, dlatego leczenie opiera się na poznaniu indywidualnych alergenów. Wskazane jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków, najlepiej tych naturalnych. One również pomogą uporać się ze skutkami alergicznego zapalenia skóry.
FAQ
1. Czy naturalne kosmetyki na alergiczne zapalenie skóry można stosować u niemowląt?
Naturalne preparaty pielęgnacyjne jak najbardziej mogą być stosowane w przypadku niemowląt o ile producent wymienia tę grupę wiekową we wskazaniach do stosowania preparatów. Wskazane będzie więc skontaktowanie się z pediatrą, jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące stosowania konkretnego produktu.
2. Czy naturalne kosmetyki na alergiczne zapalenie skóry wystarczą?
W niektórych przypadkach kosmetyki o naturalnych składach wystarczą, jeśli chcemy pokonać alergiczne zapalenie naszej skóry. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najważniejsze jest unikanie kontaktu z alergenami. Jeżeli wiemy więc, co spowodowało alergię, koniecznie odstawmy alergen.
3. Gdzie można zakupić naturalne kosmetyki na alergiczne zapalenie skóry?
Kosmetyki pomocne w walce z alergicznym zapaleniem skóry można zakupić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Znajdziemy je przede wszystkim w sklepach, które sprzedają naturalne produkty pielęgnacyjne. Należy unikać kupna kosmetyków w supermarketach, bo zazwyczaj posiadają one dodatki chemiczne.
Bibliografia
1. Stress as a a precipitant of egzema. Journal of Psychosomatic Research, 16, 323-327
2. Czelej. Hanifi n, J.M, Rajka, G. Diagnostic features of atopic dermatitis. Acta Dermato-Venereologica, 1980
3. Juszkiewicz-Borowiec, M. (1999). Udział stresu w etiopatogenezie wybranych chorób skóry. Przegląd Dermatologiczny, 86 (1), 61-65
4. Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med. Kraków 2009
5. Nowicki, R. (2009). Co nowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry? Postępy Dermatologii i Alergologii, 24(5), 350-353